کاردرمانی چیست؟

بیشتر افراد نام این رشته را برای اولین بار از پزشک می شنوند. “باید تحت مداخلات کاردرمانی باشد.” چراکه ممکن است هیچکدام از آشنایان او تا به حال تحت مداخلات کاردرمانی قرار نگرفته باشند. در این مقاله قصد دارم شما را با تعریف علمی کاردرمانی آشنا کنم. طبق آخرین تعریف سازمان جهانی بهداشت (WHO) به مجموعه مداخلاتی که در قالب فعالیت های هدفمند با هدف رساندن مراجع به حداکثر استقبال صورت می‌گیرد، کاردرمانی (occupational therapy) گفته می‌شود. طبق این تعریف می‌توان دریافت که هدف اصلی کاردرمانی رساندن مراجع به حداکثر استقلال است که با توجه به ظرفیت خود مراجع میزان استقلال در انجام فعالیت ها متغیر است. مفهوم دیگری که از تعریف کاردرمانی می‌توان فهمید این است که مداخلات کاردرمانی در قالب فعالیت هایی انجام می‌شود که برای مراجع معنا و مفهوم دارد. مثلا برای درمان کودکان از انواع بازی ها استفاده می‌شود. البته این نکته در ایران کمتر رعایت می‌شود و معمولا درمانگران از فعالیت های تکراری و کسل کننده استفاده می‌کنند و این نکته یکی از وجوه تمایز کاکادو در مقایسه با سایر تیم های توانبخشی است.

حیطه های کاردرمانی

حیطه های کاری کاردرمانگر بسیار گسترده و متنوع است. مثلا توانبخشی آسیب اعصاب دست، توانبخشی در NICU، بازی درمانی، توانبخشی جسمی کودکان و بزرگسالان، درمان آسیب های ناشی از سوختگی، اختلالات آناتومیکی مثل صافی کف پا، درمان انواع اختلالات یادگیری، توانبخشی جسمی و ذهنی سالمندان و افزایش عملکرد بیماران بخش روان. این حیطه هایی که ذکر شد تازه گوشه‌ای از حیطه های کاردرمانی محسوب می‌شود.

حتما داستان فیل مولانا را شنیده اید که در یک اتاق تاریک قرار داشت و هرکس هر قسمت از آن را لمس می‌کرد و فیل را به شکل های مختلف توصیف می‌کرد. کاردرمانی هم باتوجه به این که در مورد کدام حیطه صحبت می‌کنیم تعاریف بسیار مختلفی دارد.

حیطه تخصصی کاکادو افزایش توانایی ذهنی و حرکتی کودکان و همچنین مشاوره به خانواده آن ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *