میوتیسم انتخابی و یا گنگی انتخابی چیست؟

میوتیسم انتخابی و یا گنگی انتخابی یک اختلال پیچیده ی دوران کودکی است،

میوتیسم انتخابی و یا گنگی انتخابی یک اختلال پیچیده ی دوران کودکی است، که به وسیله ی ناتوانی کودک در صحبت کردن و برقراری یک ارتباط موثر در یک موقعیت انتخاب شده ی اجتماعی مثل مدرسه تعریف می شود. این وضعیت درحالی است که این کودکان قادر به صحبت کردن و برقراری ارتباط موثر در محیط هایی مثل خانه هستند.

DSM_5  این اختلال را جز اختلالات اضطرابی طبقه بندی کرده است. که در مقاله DSM_5  از پایگاه دانش کلینیک آنلاین کاکادو در این خصوص اطلاعات لازم را عنوان کرده ایم.

کودکان مبتلا به میوتیسم انتخابی و یا گنگی انتخابی چه احساسی را در جامعه تجربه میکنند؟

کودکان مبتلا به میوتیسم انتخابی و یا گنگی انتخابی معمولا فوبیای اجتماع یا اضطراب اجتماعی دارند. این اختلال میتواند برای کودکان بسیار ناتوان کننده و دردناک باشد

کودکان مبتلا به میوتیسم انتخابی و یا گنگی انتخابی معمولا فوبیای اجتماع یا اضطراب اجتماعی دارند. این اختلال میتواند برای کودکان بسیار ناتوان کننده و دردناک باشد. کودکان و نوجوانان مبتلا به میوتیسم انتخابی در یک ترس واقعی از صحبت کردن و تعاملات اجتماعی که وابسته به صحبت کردن و برقراری ارتباط است به سر میبرند.

همه ی کودکان مبتلا به گنگی انتخابی اضطراب خود را به صورت یکسان نشان نمی دهند .

بعضی از آنها ممکن است کاملا میوت شوند و به طور کلی ناتوان در صحبت کردن و برقراری ارتباط به نظر برسند.

بعضی از آنها ممکن است در یک یا چند موقعیت اجتماعی خاص نتوانند صحبت کنند.

بعضی از آنها ممکن است بی حرکت بمانند، خشک شوند ویا واکنش نشان ندهند.

بعضی از آنها ممکن است منزوی شوند.

آیا مبتلایان میوتیسم انتخابی و یا گنگی انتخابی با شدت کم آسیبی را در جامعه متحمل میشوند؟

مبتلایان میوتیسم انتخابی و یا گنگی انتخابی با شدت کم آسیبی را در جامعه متحمل میشوند

مبتلایان با شدت کم ممکن است آرام یا بدون اهمیت دادن به شرایط به نظر برسند.

به نظر میرسد اکثریت مبتلایان به این اختلال دارای استعداد ژنتیکی برای اضطراب هستند. به بیان دیگر وجود استعداد ژنتیکی برای به ارث بردن اضطراب حداقل در یک یا بیشتر از اعضای خانواده ی آنها مشهود است. اغلب این کودکان نشانه هایی از اضطراب شدید

 مثل : اضطراب جدایی ، استرس ، عصبانیت های پی در پی ، گریه کردن ، بد خلقی ، عدم انعطاف پذیری و… را نشان می دهند .

زمانی که افراد با یک موقعیت اضطراب آور رو به رو میشوند، قسمت امیگدال مغز شروع به دریافت سیگنال های خطر میکند و مجموعه ای از واکنش ها را نشان می دهد. که به افراد کمک میکند از خود محافظت کنند و در افراد مبتلا به میوتیسم مقوله ای که موجب ترس و اضطراب میشود. موقعیت های اجتماعی و یا صحبت کردن در مکان هایی خاص و انتخاب شده مثل جشن تولد، مدرسه، مهمانی و … باشد. بنابر تحقیقات احتمالا میتوان آن را به عنوان مشکلی در امیگدال مغز در نظر گرفت.

بعضی از این کودکان ممکن است دارای اختلالات پردازش حس نیز باشند. شامل اختلالات پردازش صدا، نور، مزه و… که ممکن است واکنش های احساسی آنها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. که به نوبه ی خود میتواند کودک را به سمت خشم ، نا امیدی، محرومیت،  استرس و… سوق دهد.

همچنین برخی از این کودکان ممکن است دارای اختلالات نامحسوس گفتار و زبان،  تاخیر زبان و گفتار، اختلالات پردازش شنیداری نیز باشند.

یافته های مرکز تحقیقات و درمان میوتیسم انتخابی و اضطراب نشان داده است که دوزبانگی و یا چند زبانگی، مهاجرت به یک کشور خارجی و یا شروع زود هنگام برای یادگیری یک زبان دیگر در حدود ۲ _ ۴ سالگی به همراه اضافه شدن اثرات استرس زبان دیگر و پایین بودن مهارت های زبانی ناشی از آن نیز میتواند موجب میوتیسم شود.

همچنین بسیاری از مبتلایان هیچ دوره ای از اضطراب و یا موارد بالا را تجربه نکرده اند و دلیل آن هنوز مشخص نیست.

توجه به این نکته بسیار مهم است که بدانید اکثریت این کودکان به اندازه ی سایر کودکان در محیط های آرام و راحت و موقعیت های اجتماعی که احساس آرامش و امنیت میکنند. به صورت نرمال صحبت و ارتباط برقرار می کنند. بسیاری از والدین گزارش داده اند که کودکشان در محیط خانه اجتماعی ، خنده رو ، پرسشگر،  پر حرف و حتی رئیس گونه عمل می کند.

چرا مهم است که این اختلال زود و به درستی تشخیص داده شود؟

یافته ها نشان داده اند که به میزانی که این اختلال در سنین پایین تری شناسایی شود و مورد درمان قرار بگیرند، درمان با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

یافته ها نشان داده اند که به میزانی که این اختلال در سنین پایین تری شناسایی شود و مورد درمان قرار بگیرند، درمان با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

بعلاوه اگر کودکی سال های زیادی به صورت میوه و خاموش گذرانده باشد، این رفتار ها به وضعیتی تبدیل می شوند که کودک را به سمت استفاده نکردن از زبان سوق می دهد.  به عبارت دیگر میوتیسم انتخابی به یک عادت مشکل که از بین بردن آن بسیار سخت است تبدیل می شود.

تشخیص و سپس درمان به موقع بسیار مهم است و در بسیاری از مواقع والدین به اشتباه فکر میکنند که کودکشان بسیار خجالتی است و در جهت رفع آن کوششی صورت نمیگیرد.

لذا علاوه بر مشکلات اضطرابی و میوتیسم کودک ممکن است به مشکلاتی مانند افسردگی، انزوا طلبی، اعتماد به نفس پایین ، شکست تحصیلی ، درمان های خودسرانه ی دارویی و … دچار شود.

درمان :

درمان این اختلال به صورت تیمی از متخصصان شامل گفتار درمان: روانپزشک ، روانشناس،  بازی درمان و … صورت میگیرد. درمان بسته به نیاز فردی و ترکیبی از استراتژی که خود درمانگر تشخیص میدهد و با استفاده از ارزیابی های مخصوص صورت میگیرد.

شرکت فعال خانواده در بحث درمان و خانواده درمانی نیز یکی از بهترین و موثر ترین روش های توصیه شده در مبحث درمان میباشد.

نویسنده: زهرا ترکی‌زاده آسیب‌شناس گفتار و زبان

شما عزیزان می‌توانید برای ارزیابی و درمان کودک خود به گفتاردرمانی آنلاین کلینیک کاکادو مراجعه فرمایید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم از مطالب صوتی پادکست کاکادو نیز بهره ببرید.

منابع : selectivemutismcenter.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان اتیسم