حرکات تکراری یا کلیشه در کودکان اوتیسم

حرکات تکراری و کلیشه ای در کودک اوتیسم

حرکات تکراری یا کلیشه در کودکان اوتیسم چیست؟ آیا متوجه کلیشه در کودک اوتیسم خود شده‌اید؟ آیا برایتان پیش آمده به‌خاطر حرکات و آواهای بی‌معنا و مداوم کودک خود، قید مهمانی و بیرون رفتن را بزنید؟ چقدر درباره‌ی‌ این کلیشه‌ها اطلاع دارید؟در این مقاله از پایگاه دانش کلینیک آنلاین کاکادو قصد داریم تا در مورد کلیشه، دلایل بروز آن و تاثیرات بروز آن در کودک اوتیسم مطالبی را عنوان کنیم پیشنهاد میکنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید تا به نتیجه لازم دست پیداکنیم.

کلیشه چیست؟

به حرکات تکراری و ثابت بدن که بدون هدف خاصی انجام می‌شوند، کلیشه می‌گوین

به حرکات تکراری و ثابت بدن که بدون هدف خاصی انجام می‌شوند، کلیشه می‌گویند. طبق تعریف انجمن روانپزشکی آمریکا، الگوهای رفتاری محدود، تکراری و کلیشه‌ای، یکی از سه ویژگی اصلی تشخیصی اوتیسم هستند.

رفتار های کلیشه ای به چه شکلی بروز پیدا میکنند؟

رفتارهای کلیشه‌ای به شکل‌های متنوعی بروز می‌کنند؛ ممکن است ساده یا پیچیده، کلامی یا غیرکلامی باشد

رفتارهای کلیشه‌ در کودکان اوتیسم به شکل‌های متنوعی بروز می‌کنند؛ ممکن است ساده یا پیچیده، کلامی یا غیرکلامی، شامل حرکات ظریف یا حرکات درشت بدنی و همراه با اشیا یا بدون آن‌ها باشند .کف زدن، بال بال زدن، تکان دادن بدن، راه رفتن روی نوک پا و اکولالیا (تکرار حرف‌ها و صداهایی که می‌شنوند)، نمونه‌هایی از حرکات ساده‌ی کلیشه‌ای هستند .در نوع پیچیده، می‌بینیم که کودک فقط به بخش‌های خاصی از اشیا توجه می‌کند ( مانند چرخ‌های ماشین یا چشم‌های عروسک) و یا اصرار دارد با اسباب‌بازی‌هایش به روش خاصی بازی کند ( مانند مرتب‌ کردن بلاک‌ها در ردیف‌های یکسان به‌طور تکراری).

دلایل بروز کلیشه در کودلان اوتیسم

رفتار کلیشه‌ای راهی است تا کودک ورودی‌های حسی خود را افزایش یا کاهش دهد

کلیشه معمولا قبل از ۳ سالگی شروع می‌شود و ممکن است تا سال‌ها باقی‌ بماند .بعضی مطالعات در توضیح علت کلیشه بیان می‌کنند رفتار کلیشه‌ای راهی است تا کودک ورودی‌های حسی خود را افزایش یا کاهش دهد و به آرامش برسد. دلیل دیگر انجام حرکات کلیشه‌ای، زمینه‌سازی ایجاد تمرکز برای انجام فعالیت جدید است .رفتار کلیشه‌ای با خستگی، استرس و اضطراب تشدید و گاهی با پرت کردن حواس کودک متوقف می‌شود.

تاثیرات رفتارهای کلیشه بر کودک اوتیسم

کلیشه منجر به آسیب‌های فراوانی به کودک و خانواده‌اش می‌شود؛ در انواعی از خود (مانند گاز گرفتن) می‌تواند باعث آسیب به خود شود

کلیشه منجر به آسیب‌های فراوانی به کودک و خانواده‌اش می‌شود؛ در انواعی از خود (مانند گاز گرفتن) می‌تواند باعث آسیب به خود شود، از آن‌جایی که نوعی انگل اجتماعی به‌شمار می‌آید کودک و خانواده‌ی او را منزوی می‌کند و از سوی دیگر کودک در زمان درگیر شدن با کلیشه به محرک‌های حسی با تاخیر طولانی پاسخ می‌دهد و این مسئله منجر به اختلال در یادگیری وی می‌شود.

آیا کلیشه در کودکان اوتیسم درمان دارد؟

رفتاردرمانی، کاردرمانی و دارودرمانی می‌توانند تا حد زیادی کلیشه را کاهش دهند

رفتاردرمانی، کاردرمانی و دارودرمانی می‌توانند تا حد زیادی کلیشه را کاهش دهند. هرچه درمان زود‌تر شروع شود، احتمال بهبود بیش‌تر می‌شود. پیگیری و توجه خانواده نقش کلیدی در این امر دارد.

شما عزیزان می‌توانید برای ارزیابی و درمان کودک خود به کلینیک کاردرمانی آنلاین کاکادو مراجعه فرمایید.

نویسنده: زینب باقری– کاردرمانگر

جهت کسب اطلاعات بیشتر از صفحه تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *