علت واکنش نشان ندادن کودک به اسم خود چیست؟

علت واکنش نشان ندادن کودک ه اسم خود

در این مقاله از پایگاه دانش کلینیک آنلاین کاکادو قصد داریم، تا به واکنش نشان ندادن کودک به اسم خود بپردازیم. بسیاری از والدین نگران این مسئله هستند. معمولاً این سؤال را مطرح می‌کنند که چرا وقتی کودکم را صدا می‌زنم به سمت من برنمی‌گردد؟

کودکان اوتیسم اغلب با نشانه‌هایی از تأخیر ارتباطی مانند واکنش نشان ندادن کودک به اسم خود عادت دارند. این مسئله ممکن است مشکلاتی برای بزرگ‌ترها به وجود بیاورد. از جمله جلب کردن توجه کودکان با صدا زدن آن‌ها و درخواست ارتباط گرفتن ویا در برخوردهای اجتماعی که والدین انتظار دارند کودکشان واکنش صحیحی به طرف ارتباطی نشان دهد.

این را در ذهن داشته باشید، که این رفتار لزوما به این معنی نیست که کودک شما مبتلا به اوتیسم است. علائم و نشانه‌های زیادی برای تشخیص دقیق اوتیسم وجود دارند. که فقط توسط متخصصان از جمله گفتاردرمان ماهر و خبره در این زمینه توانایی ارزیابی و تشخیص آنها را دارد. واکنش نشان ندادن نسبت به صدا شدن اسم، تنها یکی ار آن علائم است. وممکن است علامتی از سایر اختلالات نیز باشد.

کودکان فاقد اوتیسم هم می توانند مشکلاتی در واکنش به صدا زدن نامشان داشته باشند. مخصوصاً اگر تأخیر قابل توجه ارتباطی یا تأخیرهای شناختی داشته باشند.

بر اساس مایلستون‌های رشدی کودکان در حدود سنین ۸ تا ۱۰ ماه هرگاه که با نام صدا زده می‌شوند. به آن واکنش نشان می‌دهند. معمول ترین واکنش برگرداندن سر به سمت گوینده و برقراری ارتباط مانند تماس چشمی و… است.

اولین قدم ارزیابی، ارزیابی آستانه‌ی شنوایی است. تست شنوایی ممکن است در رد یا قبول وجود اختلال اوتیسم به ما کمک کند. چرا که کودکان طیف اختلال اوتیسم به صداهای محیطی به خوبی پاسخ می‌دهند. در حالی که معمولاً به صدای انسان واکنشی نشان نمی‌دهند.

اگر شنوایی کودک شما در آستانه‌ نرمال است، باید به سراغ سایر ارزیابی‌ها بروید.

 واکنش نشان دادن به اسم تنها یک واکنش یا عمل مجزا نیست

واکنش نشان ندادن کودک به نام خود نشانه چیست؟

واکنش نشان ندادن به اسم علاوه بر اوتیسم در اختلالات زبان درکی، تأخیر شناختی، اختلالات پردازش شنیداری مرکزی نیز مشاهده می‌شود. واکنش نشان دادن به اسم تنها یک واکنش یا عمل مجزا نیست. و کودک فقط به یک شنیدن صرف از نام خودش تنها نیاز ندارد بلکه نیازمند پیش نیاز های پردازشی، شناختی و ارتباطی است. در نتیجه درمان آن بر پایه تقویت پردازش شنیداری، تقویت توجه و تمرکز و بالا بردن مهارت‌های شناختی و ارتباطی انجام می‌گیرد.

محققان در ASHA  به این نتیجه رسیده‌اند که عدم واکنش کودکان به نامشان می‌تواند پیش‌بینی کننده طیف اختلال اوتیسم و سایر اختلالات رشدی و زبانی باشد.

تأکید میکنم این به این معنی نیست که کودک شما مبتلا به اوتیسم یا هر اختلال دیگری است. اما واکنش نشان ندادن به صدا زدن اسم به عنوان یک نشانه مهم و قرمز برای مداخله زود هنگام و ارزیابی‌های آینده در نظر گرفته می‌شود. ارزیابی‌هایی برای تشخیص به موقع نقص پردازش شنیداری مرکزی، تأخیر ارتباطی و شناختی،  تأخیر رشدی، تاخیر زبان درکی و احتمالاً اوتیسم .

پیام آسیب شناس گفتار و زبان  :

  1. ترس و آشفتگی نداشته باشید بلکه یک برنامه داشته باشید.
  2. وضعیت کنونی مهم نیست ، مهم رسیدن به بهترین نتایج است.
  3. با صبر کردن و از دست دادن زمان منتظر بروز اوتیسم نباشید.
  4. هر جه زود تر شروع کنید ، خدمات بیشتر و نتایج بهتری خواهید گرفت.
  5. تشخیص به موقع و سریع = بازدهی بیشتر در درمان

نویسنده: زهرا ترکی زاده آسیب شناس گفتار و زبان

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر از مطالب صوتی پادکست کاکادو نیز بهره ببرید. همچنین شما عزیزان می‌توانید برای ارزیابی و درمان کودک خود به گفتاردرمانی آنلاین کلینیک کاکادو مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *