تاثیر گفتاردرمانی دراختلال نقص توجه/بیش فعالی

تاثیر گفتاردرمانی دراختلال نقص توجه/بیش فعالی
اختلال نقص توجه و اختلال نقص توجه بیش فعالی یک اختلال رشدی عصبی است

در این مقاله از پایگاه دانش کلینیک آنلاین کاکادو قصد داریم تاثیر گفتاردرمانی دراختلال نقص توجه/بیش فعالی بپردازیم. اختلال نقص توجه و اختلال نقص توجه بیش فعالی یک اختلال رشدی عصبی است.و با الگو های رفتار هایی مثل نقص در توجه، تکانشگری و بیش فعالی توصیف می شود، که ممکن است با ترکیب های مختلفی در کودکان رخ دهد. یعنی ADD  و ADHD

ADD  اختلال نقص توجه و ADHD   اختلال نقص توجه و بیش فعالی

همه ی کودکان داری اختلال نقص توجه و اختلال نقص توجه/ بیش فعالی یک تاثیر یکسان را تجربه نمی کنند. این اختلال می تواند حیطه های مختلفی را تحت تاثیر قرار دهد.از جمله حیطه ی گفتار، زبان و ارتباط .

چهار حیطه‌ی اصلی از مشکلات زبان، گفتار و ارتباط

چهار حیطه ی اصلی از مشکلات زبان، گفتار و ارتباط که ممکن است به وسیله ی این نقص تاخیر بپذیرند. و تاثیر گفتاردرمانی دراختلال نقص توجه/بیش فعالی در این حیطه ها نمایان میشود، شامل :

  • زبان درکی
  • زبان بیانی
  • مهارت های اجتماعی
  • مهارت های حافظه

زبان درکی :

این کودکان ممکن است مشکلاتی در گوش دادن،  دنبال کردن دستورالعمل ها و فهمیدن کلمات و جملات داشته باشند.

زبان بیانی :

این کودکان معمولا می توانند مشکلاتی در رساندن پیام و هدف خود به دیگران داشته باشند

این کودکان معمولا می توانند مشکلاتی در رساندن پیام و هدف خود به دیگران داشته باشند. آنها همچنین در سازمانبندی زبان بیانی نیز مشکل دارند و این به این معنی است که دیگران در فهمیدن آنچه که آنها می گویند دچار مشکل می شوند.

مهارت های اجتماعی :

مهارت های اجتماعی شامل مهارت های ارتباط کلامی و غیر کلامی می‌شود

مهارت های اجتماعی مهارت هایی هستند که ما هرروز برای تعامل و ارتباط با دیگران استفاده میکنم.این مهارت ها شامل مهارت های ارتباط کلامی و غیر کلامی می‌شود.

همچنین مهارت‌های کاربرد شناختی، از جمله مهارت های شروع صحیح مکالمه ، حفظ موضوع ، پرسیدن سوالات، نوبت گیری و … نیز در این کودکان دچار ضعف هایی می باشد.

همچنین این کودکان در در برنامه ریزی،  سازماندهی و دنبال کردن قوانین مکالمه نیز مشکلاتی را دارند.

علاوه بر جنبه های کلامی ارتباط در جنبه های غیر کلامی ارتباط از جمله بیانات چهره ای ، تون صدا ، تماس چشمی و … نیز مشکلاتی به چشم می خورد.تاثیر گفتاردرمانی دراختلال نقص توجه/بیش فعالی در افزایش مهارت‌های اجتماعی کم نیست و یکی از مهم ترین حوزه ها قلمداد میشود.

مهارت های حافظه :

مهارت حافظه می توانند آنها را به سوی مشکلات رفتاری، دوست یابی، موفقیت تحصیلی و ... سوق دهند.

در بعضی از این کودکان ممکن است مشکلاتی در حافظه ی فعال و حافظه ی کوتاه مدت نیز دیده شود.

باید توجه داشت که این کودکان اغلب از وجود چنین مشکلاتی آگاه نیستند. این مشکلات می توانند آنها را به سوی مشکلات رفتاری، دوست یابی، موفقیت تحصیلی و … سوق دهند.

درمان مشکلات حیطه ی گفتار و زبان در کودکان ADHA

آسیب شانس گفتار و زبان مهارت های مورد نیاز در هردوی بحث تشخیص و درمان مشکلات این کودکان را داراست و یک بخش فعال در این زمینه در نظر گرفته می شود.

توجه داشته باشید که امر تشخیص دقیق بسیار مهم است. گاهی اوقات در تشخیص افتراقی این کودکان با کودکانی که مشکلات ذهنی را تجربه میکنند اشتباه گرفته میشوند.

یک گفتار درمان علاوه بر بحث تشخیص و درمان، می‌تواند مشاوره های راهگشایی برای والدین، مربیان مهد‌ کودک و معلمان مدرسه جهت بهره وری هرچه بیشتر از محیط های آموزشی نیز داشته باشد.

نویسنده: زهرا ترکی‌زاده آسیب‌شناس گفتار و زبان

منابع :

spectrumspeech. Ie

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

شما عزیزان می‌توانید برای ارزیابی و درمان کودک خود به گفتاردرمانی آنلاین کلینیک کاکادو مراجعه فرمایید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم از مطالب صوتی پادکست کاکادو نیز بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *