بیماری، اختلال و سندروم چه تفاوتی با هم دارند؟

بیماری و سندروم و اختلال سه تعریف جداگانه اند
چرا می‌گویند اختلال اوتیسم نه بیماری اوتیسم؟ یا چرا داون یک سندروم است نه اختلال؟

در این مقاله از پایگاه دانش کلینیک آنلاین کاکادو قصد داریم به تفاوت بین بیماری، اختلال و سندروم بپردازیم.آیا برایتان این سوال پیش آمده که چرا می‌گویند اختلال اوتیسم نه بیماری اوتیسم؟ یا چرا داون یک سندروم است نه اختلال؟ در بسیاری موارد این سه واژه به‌جای یک‌دیگر به‌کار می‌روند اما در اصل تفاوت‌های اساسی‌ای با هم دارند. در ادامه با این تفاوت‌ها آشنا می‌شویم.

بیماری(Disease):

 بیماری یک علت شناخته شده دارد

ویژگی بارزی که بیماری را از اختلال و سندروم متمایز می‌کند این است که بیماری یک علت شناخته شده دارد ، به دنبال آن علت علائم مشخصی بروز می‌کنند و درمان آن به صورت رفع علت بیماری و یک درمان مشخص است. علت بیماری ممکن است درونی یا بیرونی باشد. به عنوان مثال مشکل در سیستم قلبی (علت درونی) باعث بیماری قلبی-عروقی می‌شود و یا ورود ویروس آنفلوانزا به بدن (علت بیرونی) منجر به بیماری آنفلوانزا می‌شود.

اختلال(Disorder):

هرگاه عملکرد طبیعی بدن دچار اختلال، بی‌نظمی یا توقف شود، از واژه‌ی اختلال استفاده می‌کنیم.

هرگاه عملکرد طبیعی بدن دچار بی‌نظمی یا توقف شود، از واژه‌ی اختلال استفاده می‌کنیم. اختلال ممکن است متعاقب یک بیماری رخ دهد. اختلال‌ها به دسته‌های ذهنی، فیزیکی، ژنتیکی، عاطفی، رفتاری و ساختاری تقسیم می‌شوند. اگر علت اختلال تشخیص داده نشود، پزشک و درمانگر به علامت درمانی و رفع علائم می‌پردازند. اوتیسم و بیش فعالی-نقص توجه(ADHD) مثال‌هایی از اختلالات ذهنی با منشأ ناشناخته هستند.

سندروم(Syndrome):

مجموعه‌ای از علائم و نشانه‌های غیر عادی

از کلمه‌ای یونانی به معنای “مشترک با هم” گرفته شده است. هرگاه با مجموعه‌ای از علائم و نشانه‌ها روبه‌رو باشیم، واژه‌ی سندروم را به‌کار می‌بریم. سندروم ممکن است علت شناخته شده و درمان مشخص داشته یا نداشته باشد. سندروم داون مثالی از یک سندروم با علت ناشناخته و مجموعه‌ای از نشانه‌های ژنتیکی (یک کروموزوم ۲۱ اضافی)، جسمی (چشم‌های بادامی، بینی صاف و پهن، …)، ذهنی (کم‌توانی ذهنی) و … می‌باشد.

امیدواریم با مطالعه این مقاله، تفاوت بین بیماری، اختلال و سندروم برای شما به خوبی روشن شده باشد.

نویسنده: زینب باقری– کاردرمانگر

شما عزیزان می‌توانید برای ارزیابی و درمان کودک خود به کلینیک کاردرمانی آنلاین کاکادو مراجعه فرمایید.

منابع:

مقاله پیشنهادی: کاردرمانی و گفتاردرمانی در منزل چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

جهت کسب اطلاعات بیشتر از صفحه تماس با ما با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *