مشکلات رفتاری در افراد مبتلا به اوتیسم

مشکلات رفتاری در افراد مبتلا به اوتیسم
مشکلات رفتاری در افراد مبتلا به اوتیسم بخصوص در کودکان و نوجوانان بسیار شایع است

مشکلات رفتاری در افراد مبتلا به اوتیسم بخصوص در کودکان و نوجوانان بسیار شایع است و ممکن است این مشکلات رفتاری برای خانواده ها بسیار چالش برانگیز باشند. براساس مطالعات و تحقیقات در این زمینه گفته می شود که مشکلات رفتاری در افراد مبتلا به اوتیسم اغلب درنتیجه ی نقایص اصلی شامل موارد زیر بوجود می آیند  :

 • عدم انعطاف پذیری شناختی
 • مشکلات در تنظیم هنجار توجه
 • پردازش حسی غیر عادی
 • مشکلات در فهمیدن آنچه در اطراف اتفاق می افتد
 • ندانستن راه های موثر برقراری ارتباط برای آنچه میخواهند یا نیاز دارند
 • مشکلات در خواب مناسب و کافی
 • و …

درنتیجه این نقص های موجب مشکلات رفتاری از جمله بی توجهی ها ، تکرار ها ، جستجوگری ها و با اجتناب های حسی ،پرخاشگری ، پریشانی و… میشود.

روتین ها و اوتیسم:

کودکان مبتلا به اوتیسم اغلب محیط های قابل پیش بینی را دوست دارند و ممکن هنگامی که روتین های آنها شکسته میشود بسیار ناراحت و یا به هم ریخته شوند و باعث بروز مشکلات رفتاری در آنها شود. مانند به هم خوردن ترتیب نشستن دور سفره یا تغییر کردن مسیر همیشگی رفتن به مدرسه.

عبور و تغییر از یک فعالیت به فعالیت دیگر :

کودک شما ممکن است درک نکند حالا زمان این است که از فعالیتی دست بردارد و به فعالیت دیگر بپردازد. شاید جمع کردن وسایل مورد علاقه ی کودک که با آن مشغول است و غذا خوردن یا بیرون رفتن موجب بروز مشکلاتی در رفتار کودک شود.

حساسیت های حسی :

کودکان مبتلا به اوتیسم معمولا مشکلات حسی را تجربه میکنند و این مشکلات شامل مشکلات بیش حسی و یا کم حسی در هر کدام از حس های لمس ، شنیداری، مزه و … میتواند زمینه ساز مشکلات رفتاری در افراد مبتلا به اوتیسم باشند.

خستگی :

این کودکان ممکن است به مشکلات خواب نیز مبتلا باشند درنتیجه اگر کودک شما ساعات خواب کافی و با کیفیت نداشته باشد می تواند موجب مشکلات رفتاری شود.

این کودکان ممکن است به مشکلات خواب نیز مبتلا باشند درنتیجه اگر کودک شما ساعات خواب کافی و با کیفیت نداشته باشد می تواند موجب مشکلات رفتاری شود.

محرک های اجتماعی و مشکلات ارتباطی :

کودک شما ممکن است فهمیده باشد که هیچ دوستی ندارد و یا نمی تواند به خوبی دیگران در مدرسه فعالیت کند و یا ممکن است به دلیل عدم توانایی در درخواست کردن و یا کمک خواستن یا برطرف کردن خواسته ی خود و … تجربیات منفی را داشته باشد که این تجربیات می توانند موجب بروز مشکلات رفتاری شوند.

عوامل بسیار زیادی هستند که موجب بروز مشکلات رفتاری میشوند همچنین وجود مشکلات و اختلالات همراه، از جمله تشنج، اختلالات خلق، بیش فعالی و … نیز میتواند از جمله عواملی باشند که موجب بروز و یا تشدید مشکلات رفتاری در افراد مبتلا به اوتیسم باشند.

درمان :

درمان و مدیریت این مشکلات بسته به دلایل وجود آنها و نقص های اصلی موج و به درمان های رفتاری ، دارویی ، شناختی و.. زیرنظر متخصصین از جمله کاردرمان ، روانشناس ، روانپزشک و گفتاردرمان نیازمند است.

درمان و مدیریت این مشکلات بسته به دلایل وجود آنها و نقص های اصلی موج و  به درمان های رفتاری ، دارویی ، شناختی و.. زیرنظر متخصصین از جمله کاردرمان ، روانشناس ، روانپزشک و گفتاردرمان  نیازمند است.

درمان ها شامل:

 • آموزش در محیط طبیعی NET
 • آموزش پاسخ محور PRT
 • ABA
 • آموزش بر اساس تفاوت های فردی و رشدی (فلور تایم)

درمان ABA  سعی بر حذف رفتار های نامطلوب و تشویق برای انجام و افزایش رفتار های مطلوب دارد و دلیل رفتار ، خود رفتار و پیامد آن را مد نظر قرار میدهد این درمان شامل تکنیک های میشود :

 • شکل دهی : دلیل و پیامد یک رفتار را تغییر دهند تا باعث افزایش یا کاهش رفتار شود
 • ترغیب و حذف : با استفاده از سرنخ و با پاداش های کلامی و فیزیکی رفتاری را کاهش و یا افزایش می دهند
 • ترکیب و تجزیه : با تجزیه ی یک رفتار به بخش های کوچکتر یادگیری آن را راحت میکنند و سپس این واحد های کوچک را به شکل رفتار اصلی شکل میدهند
 • تعمیم : بر یادگیری یک رفتار علاوه بر محیط آموزشی در در محیط های غیر آموزشی تاکید دارد

مهسا فرهمندپور آسیب شناس گفتار و زبان

شما عزیزان می‌توانید برای ارزیابی و درمان کودک خود به گفتاردرمانی آنلاین کلینیک کاکادو مراجعه فرمایید.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم از مطالب صوتی پادکست کاکادو نیز بهره ببرید.

منابع : raisingchildren. Net.au

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان اتیسم