همه چیز در مورد اختلال اوتیسم

اختلال اوتیسم چیست؟

آیا کودک من مبتلا به اوتیسم است؟

اختلال اوتیسم چیست؟

اوتیسم واژه‌ای دلهره‌آور و نگران‌کننده‌ای است که متأسفانه در چند سال اخیر بسیاری از خانواده‌ها را به خود درگیر کرده است و آمار آن در سراسر دنیا رو به افزایش است. اوتیسم یک بیماری نیست بلکه یک اختلال است. اوتیسم مجموعه‌ای از علائم رفتاری، جسمی و روانی است که معمولاً با هم رخ می‌دهند. DSM-5 علائم اصلی اوتیسم را در دو حوزه تقسیم‌بندی می‌کند:

۱) مشکل در برقراری ارتباط با دیگران و تعاملات اجتماعی
۲) رفتارهای کلیشه‌ای (تکراری) و اختلال در پردازش حسی و حرکتی

در سال‌های گذشته به کودکان اوتیسم کودکان درخودمانده می‌گفتند چراکه برقراری ارتباط با کودک دارای اوتیسم مانند تلاش برای گرفتن موج رادیویی یک ایستگاه دور است که گاهی کاملاً شفاف موج را می‌گیرد و گاهی پر از نویز می‌شود، کودک دارای اوتیسم نیز ممکن است لحظاتی یک ارتباط چشمی خوبی داشته باشد و سپس به درون دنیای خودش برود.

علائم اوتیسم

علائم کلی: اوتیسم یکسری علائم کلی دارد که معمولاً در همه آنها و اغلب در تمام سنین وجود دارد. علائمی مثل مشکل در برقراری ارتباط با دیگران که در تمام طیف اوتیسم وجود دارد، و یا اختلال در پردازش و یکپارچگی حسی که باعث می‌شود کودک نتواند خوب تمرکز کند و موضوعات جدید را به خوبی فرا بگیرد. شکایت خانواده‌ها درمورد تمرکز پایین کودک اینگونه است: «اصلاً نمیشینه که بخوام بهش چیزی یاد بدم.»

علائم اوتیسم قبل از یک‌سالگی

همه کودکان طبق یک الگوی رشدی خاص رشد می‌کنند. بنابراین انتظار داریم همه کودکان در هر سن مهارت‌ها و توانایی‌های مشابهی داشته باشند. در اینجا شش علامت برجسته کودکان زیر یک سال مبتلا به اوتیسم را ذکر می‌کنیم اما به دلیل طولانی بودن این مطلب، توضیحات کامل‌تر را در قسمت اول از اپیزود “اوتیسم” از پادکست‌ کاکادو عنوان کرده‌ایم.

۱- بیان چهره‌ای
۲- بیان گفتاری
۳- زمان شروع کردن به صحبت
۴- واکنش نشان دادن
۵- توانایی حرکت
۶- رفتار‌های تکراری

علائم اوتیسم بعد از یک‌سالگی

وقتی از عبارت «طیف اوتیسم» استفاده می‌کنیم یعنی اوتیسم یک اختلال است که در آن علائم از خفیف تا شدید دیده می‌شوند. در عنوان‌های بعدی درمورد انواع اوتیسم صحبت می‌کنیم. برای اطلاع از علائم اوتیسم از یک‌سالگی به بعد، لطفاً به این اپیزود از پادکست‌های کاکادو گوش دهید.

نحوه معاینه، ارزیابی و تشخیص اتیسم

نحوه معاینه، ارزیابی و تشخیص اتیسم

حتی کودکان اوتیستیک زیر یک سال هم علائم اوتیسم را نشان می‌دهند اما تشخیص این نشانه‌ها برای والدین بسیار سخت و گیج‌کننده است. تست رسمی غربالگری اتیسم در ۱۸ ماهگی انجام می‌شود. به دلیل اهمیت تشخیص زودهنگام و تأثیر آن بر رشد کودک، والدین باید اطلاعات خودشان را در این زمینه افزایش دهند.

اختلال طیف اوتیسم صرفاً از طریق تاریخچه رشدی و مشاهده رفتار کودک امکان پذیر است و هنوز هیچ تست آزمایشگاهی برای تشخیص آن وجود ندارد. هنوز هیچ ملاک بیولوژیکی مطمئنی برای تشخیص این اختلال شناخته نشده است. حتی هنوز مشخص نیست کدام مقیاس بهترین راه برای تشخیص اوتیسم است.

اگر قسمت اول و دوم از اپیزود اوتیسم را شنیده باشید حتماً با علائم دقیق اوتیسم آشنا شده‌اید؛ بنابراین در قسمت سوم از این اپیزود، درمورد این موضوع صحبت می‌کنیم که چگونه می‌توانیم با آگاهی از علائم اوتیسم، کودک خودمان را ارزیابی کنیم؟

انواع اوتیسم

برطبق DSM-5 اوتیسم براساس علائم به سه سطح تقسیم می‌شود که شناسایی سطح کودک می‌تواند به انتخاب بهترین درمان کمک قابل توجهی می‌کند.

سطح ۱: اوتیسم سطح ۱ یا خفیف ممکن است تا مدت‌ها توسط خانواده تشخیص داده نشود و علائم آن معمولاً در نوجوانی مشکل‌ساز می‌شود. مشکل در تعامل اجتماعی، مشکل در برقراری روابط عاطفی، مشکل در تشخیص شوخی‌های کلامی، نداشتن دوستان صمیمی و…

سطح ۲: اوتیسم سطح ۲ یا متوسط نسبت به اوتیسم سطح ۱ با مشکلات بیشتری روبه‌رو است. این کودکان علاوه بر مشکل در روابط، علائم دیگر اوتیسم هم نشان می‌دهند. حرکات تکراری مثل بال بال زدن، چرخیدن، تکان خوردن را نشان می‌دهند. اوتیسم سطح ۲ معمولاً با مشکلات شناختی هم دست و پنجه نرم کند.

سطح ۳: اتیسم سطح ۳ یا شدید همه علائم اوتیسم را با شدت بالا نشان می‌دهد. حرکات تکراری، مشکلات شناختی، نواقص حسی، مشکلات رفتاری شدید، اختلالات اضطرابی و… علائمی هستند که در اتیسم سطح ۳ با شدت بالا دیده می‌شود.

درمان اتیسم

درمان اتیسم-همه چیز در مورد اتیسم

درمان پزشکی

داروهایی مثل رسپریدون که برای کودکان اوتیستیک تجویز می‌شوند تنها برای کاهش علائم اوتیسم است. تاکنون هیچ درمان دارویی قطعی برای اوتیسم ارائه نشده است و این به خاطر این است که هیچ مرکز خاصی در مغز که باعث بروز علائم اوتیسم باشد مشخص نشده است. با این حال کودکان دارای اوتیسم باید تحت نظر روانپزشک کودک باشند.

کاردرمانی

شاید بتوانیم مهم‌ترین مداخله‌ی کاردرمانی در اوتیسم را مداخلات یکپارچگی حسی بدانیم. کاردرمانگر می‌تواند در انواع حوزه‌های حسی و مهارت‌های شناختی (توجه، تمرکز، حافظه و…) مداخله داشته باشد. کاردرمانی قطعاً پایه‌ای‌ترین درمان اوتیسم است و معمولاً قبل از درمان‌های دیگر شروع می‌شود.

شما عزیزان می‌توانید برای رزرو جلسات آنلاین کاردرمانی با بهترین درمانگران ایران به صفحه کلینیک کاردرمانی آنلاین کاکادو مراجعه فرمایید.

گفتاردرمانی

مشکلات ارتباطی و کلامی از علائم اصلی اوتیسم است؛ بنابراین آسیب‌شناس گفتار و زبان از اعضای مهم تیم درمان اوتیسم است. به دلیل این که همه کودکان دارای اوتیسم دچار تأخیر و اختلال در گفتار هستند باید به آنها کمک کنیم که حداقل بتوانند نیازهای خود را بیان کنند.

شما عزیزان می‌توانید برای رزرو جلسات آنلاین کاردرمانی با بهترین درمانگران ایران به صفحه کلینیک گفتاردرمانی آنلاین کاکادو مراجعه فرمایید.

روان‌درمانی

مشکل در تعاملات اجتماعی در اوتیسم خفیف بیش از هر چیزی والدین کودکان اوتیستیک را اذیت می‌کند. علاوه بر روابط اجتماعی موضوعات دیگری مثل اضطراب کودک و والدین، خانواده درمانی، نوروتراپی و… توسط روانشناس با تجربه در اوتیسم درمان می‌شود.

پذیرش اوتیسم

والدین کودکان دارای اوتیسم به دلیل این که با مصیبت بزرگی روبه‌رو می‌شوند در ابتدا نمی‌توانند آن را بپذیرند؛ که جز به تأخیر انداختن درمان کودک سود دیگری ندارد. در پادکست پذیرش اوتیسم علاوه بر توضیح مراحل پذیرش خبر بد و مکانیسم‌های دفاعی روانی به ارائه مطالبی پرداخته می‌شود که می‌تواند پذیرش اوتیسم را برای خانواده‌ها آسان‌تر کند.

در این مقاله تمام نکات کلی درمورد اوتیسم را بیان کردیم. اگر سؤال تخصصی درمورد کودک خود دارید و یا تمایل دارید با بهترین درمانگران حیطه اوتیسم ارتباط برقرار کنید می‌توانید به پشتیبانی سایت پیام دهید.

نویسنده: مهدی احمدیان

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت انجمن اوتیسم ایران مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *